Junior Masters line-up revealed

Tennis Europe Junior Tour

Junior Masters line-up revealed

A strong line-up has been unveiled for the season-ending Tennis Europe Junior Masters, an elite tournament for the best-performing players on the Tennis Europe Junior Tour throughout the season.

This year’s participants come from 17 different nations. Russia leads the way with six qualifiers. Hungary will field four players, and Ukraine three. There are qualifiers also from the host nation, Italy, with further representation from Austria, Belarus, Bulgaria, Czech Republic, France, Germany, Great Britain, Lithuania, Montenegro, Netherlands, Romania, Poland and Sweden.

Between them, the 32 players in action have won a total of 77 singles and 49 doubles titles during the 2017 season.

Below you can find a list of this year’s accomplishments of the qualified players. Links to the profiles of each player, containing their complete Tennis Europe Junior Tour match records, ranking history and statistics, can be found on the right side of the page.

The 22nd edition of the Tennis Europe Junior Masters will take place at CT Rocco Polimeni in Reggio Calabria (ITA) from 6-8 October. World #1 Rafael Nadal is amongst the former champions of the competition, while players such as Andy Murray, Alexander Zverev, Simona Halep and Agnieszka Radwanska are amongst the former competitors.

 

Boys 14 & Under

JACK PINNINGTON JONES (GBR)
Rank: #6 (Race to Masters), #1 (14&U)
2017 win/loss: 37/8
Won 3 singles (Messina, Trnava, Stockholm) and 4 doubles titles (Messina, Maia, Stockholm, Bolton). Gold medalist at European Junior Championships in doubles.

ARISTARKH SAFONOV (RUS)
Rank: #7 (Race to Masters), #3 (14&U)
2017 win/loss: 32/9
Won 2 singles (Rakovnik, Minsk) and 1 doubles title (Jelgava). Doubles runner up also at Messina.

IGOR KUDRIASHOV (RUS)
Rank: #4 (Race to Masters), #4 (14&U)
2017 win/loss: 37/8
Won 4 singles (Jelgava, Paris, Oberpullendorf, Togliatti) and 2 doubles titles (Jelgava, Ryazan).

MIKHAIL GOROKHOV (RUS)
Rank: #13 (Race to Masters), #5 (14&U)
2017 win/loss: 30/9
Won 1 singles title (Khimki) being a finalist in a further 2 (Rakovnik, Minsk) and 2 doubles titles (Rakovnik, Minsk) also a finalist in Messina.

ROBERT KORELOV (RUS)
Rank: #12 (Race to Masters), #6 (14&U)
2017 win/loss: 38/10
Won 4 singles (Riga, Baku*, Minsk) and 2 doubles titles (Rutesheim, Ryazan).
*Two events

LUCA NARDI (ITA)
Rank: #1 (Race to Masters), #8 (14&U)
2017 win/loss: 42/4
Won 2 singles titles (Pavia, Les Petits As) and 2 doubles titles (Pavia, Les Petits As). Competing also at under 16 level winning singles titles at
El Prat de Llobregat and Crema and also doubles finalist at Velp and Crema.

GERMAN SAMOFALOV (UKR)
Rank: #15 (Race to Masters), #10 (14&U)
2017 win/loss: 43/14
Won 4 singles titles (Tuzla, Pecs, Subotica, Opalenica) and 2 doubles titles (Tuzla, Subotica).

DANILO RAICEVIC (MNE)
Rank: #19 (Race to Masters), #13 (14&U)
2017 win/loss: 42/12
Won 3 singles titles (Rutesheim,
Nikšic, Ulcinj). Winner of both weeks at ITF / Tennis Europe Development Championships in Antalya.

Girls 14 & Under

MARIA BONDARENKO (RUS)
Rank: #4 (Race to Masters), #2 (14&U)
2017 win/loss: 28/8
Won 2 singles (Zagreb,
Sainte-Geneviève-des-Bois) and runner-up in Larnaca and Sarajevo. Won 3 doubles titles (Larnaca, Sarajevo, Stockholm).

CLARINE LERBY (NED)
Rank: #13 (Race to Masters), #3 (14&U)
2017 win/loss: 25/9
Winner at
El Prat de Llobregat and runner-up at Messina and Maia (in singles and doubles).

AMARISSA KIARA TOTH (HUN)
Rank: #6 (Race to Masters), #4 (14&U)
2017 win/loss: 40/9
Won 4 singles (Stockholm, Maribor, Messina,
Krems an der Donau) and 1 doubles title (Bratislava)

JANA KOLODYNSKA (BLR)
Rank: #3 (Race to Masters), #6 (14&U)
2017 win/loss: 35/9
Won 4 singles (Minsk, Pinsk, Liepaja, Zabrze) and 3 doubles titles (Pinsk, Liepaja, Warszawa).

FATIMA INGRID AMARTHA KEITA (ROU)
Rank: #9 (Race to Masters), #11 (14&U)
2017 win/loss: 38/11
Won 1 singles title (
Rutesheim), singles finalist (Paris) and doubles finalist (Bucharest)

DARIYA RADULOVA (BUL)
Rank: #19 (Race to Masters), #12 (14&U)
2017 win/loss: 32/9
Won 3 singles titles (Beograd, Bucharest, Maia)

ELENA KARNER (AUT)
Rank: #21 (Race to Masters), #16 (14&U)
2017 win/loss: 39/11
Won 2 singles (Veli Losinj, Fürstenfeld) and 1 doubles title (Veli Losinj).

DIANA SHNAIDER (RUS)
Rank: #7 (Race to Masters), #16 (14&U)
2017 win/loss: 38/9
Won 2 singles (Riga, Trnava) and 3 doubles titles (Riga, Rutesheim,
El Prat de Llobregat).

Boys 16 & Under

NINI GABRIEL DICA (ROU)
Rank: #2 (Race to Masters), #1 (16&U)
2017 win/loss: 31/4
Won 4 singles (Novi Sad, Pancevo, Mamaia, Timisoara) and 2 doubles titles (Novi Sad, Mamaia). Finalist at European Junior Championships.

ANTHONY GENOV (BUL)
Rank: #7 (Race to Masters), #2(16&U)
2017 win/loss: 27/10
Singles finalist in 4 prestigious Category 1 tournaments (Pancevo, Torelló, Kyiv,
El Prat de Llobregat).

MATAS VASILIAUSKAS (LTU)
Rank: #9 (Race to Masters), #3 (16&U)
2017 win/loss: 36/6
Won 4 singles titles (Stavanger, Siauliai, Riga, Viljandi) and 1 doubles (Viljandi).

PIOTR PAWLAK (POL)
Rank: #11 (Race to Masters), #4 (16&U)
2017 win/loss: 30/7
Won 2 singles titles (Radom, Tallinn) and 1 doubles (Antalya).

PETER FAJTA (HUN)
Rank: #13 (Race to Masters), #4 (16&U)
2017 win/loss: 34/11
Won 3 singles titles (Budapest, Slovenska Lupca, Warszawa) and 1 doubles (Budapest).

BENEDICT KURZ (GER)
Rank: #19 (Race to Masters), #6 (16&U)
2017 win/loss: 29/6
Won 2 singles (Marianske Lazne, Waiblingen) and 1 doubles title (Regensburg).

OLEKSIY SHESTAKOV (UKR)
Rank: #6 (Race to Masters), #7 (16&U)
2017 win/loss: 20/7
Won 3 singles (Chisinau, Tbilisi, Warszawa) and 1 doubles title (Chisinau). Qualifies for Masters for second consecutive year.

LUKAS NEUMAYER (AUT)
Rank: #12 (Race to Masters), #8 (16&U)
2017 win/loss: 30/11
Won 2 singles (Rijeka, Zell am See) and 2 doubles titles (Rijeka, Zell am See).

Girls 16 & Under

CAIJSA WILDA HENNEMANN (SWE)
Rank: #45 (Race to Masters), #68 (16&U)
2017 win/loss: 9/4
Takes her place at the Masters after an outstanding run to the final at the European Junior Championships.

ZITA KOVACS (HUN)
Rank: #13 (Race to Masters), #2 (16&U)
2017 win/loss: 32/8
Won 3 singles titles (Novi Sad, Pancevo, Warszawa) and 2 doubles titles (Novi Sad, Pancevo).

CAROLE MONNET (FRA)
Rank: #11 (Race to Masters), #2 (16&U)
2017 win/loss: 19/2
Won 2 singles titles (Villeneuve-lez-Avingnon, Barcelona) and 1 doubles title (Barcelona).

MARKETA PANACKOVA (CZE)
Rank: #27 (Race to Masters), #3 (16&U)
2017 win/loss: 31/8
Won 2 singles titles (Maribor, Waiblingen) and 3 doubles titles (Radom, Villeneuve-lez-Avingnon, Barcelona).

DORKA DRAHOTA SZABO (HUN)
Rank: #31 (Race to Masters), #4 (16&U)
2017 win/loss: 35/7
Won 3 singles titles (Budapest, Timisoara, Sarajevo) and 2 doubles titles (Trencianske Teplice, Szazhalombatta).

WERONIKA BASZAK (POL)
Rank: #29 (Race to Masters), #4 (16&U)
2017 win/loss: 26/4
Won 4 singles (Nastola, Zenica, Haid, Zell am See) and 4 doubles titles (Zenica, Chisinau, Kyiv, Villeneuve-lez-Avingnon).

ALEKSANDRA JULIA JELEN (POL)
Rank: #48 (Race to Masters), #6 (16&U)
2017 win/loss: 22/9
Won singles and doubles titles at Radom and singles finalist at Villeneuve-lez-Avingnon.

ALINA TSYURPALEVYCH (UKR)
Rank: #21 (Race to Masters), #6 (16&U)
2017 win/loss: 15/6
Singles finalist in Antalya and Kyiv and doubles finalist at same event in Antalya.

« Back

» News archive