Tennis Europe Junior Tour Winners

2017

EventWinnerRunner-UpScore
Mar 11TEJT 3 U16" School Lobik U16 2017" - Category 3Trencianske Teplice, SVK
BS16 Dawid Taczala Mikolaj Lorens6-3 6-2
GS16 Anika Jaskova Eszter Meri6-4 6-3
BD16 Mikolaj Lorens
Dawid Taczala
Peter Fajta
Zsombor Velcz
6-7 6-4 16-14
GD16 Dorka Drahota Szabo
Luca Janosi
Mia Chudejova
Nina Danisova
6-3 6-3
Mar 12GD Tennis Cup - Category 3Antalya, TUR
BS12 Yaroslav Demin Atakan Karahan6-3 7-6
GS12 Melisa Ercan Victoria Jimenez Kasintseva6-2 6-3
BD12 Onder Balci
Yaroslav Demin
Gilles Arnaud Bailly
Nyo Van Dyck
7-6 6-3
GD12 Lika Bolkvadze
Daria Cherkashyna
Dana Baidaulet
Asima Sazanova
6-7 6-4 11-9
Mar 132017 ITF /Tennis Europe Development Championships (closed event) 2 - DevelopmentAntalya, TUR
BS14 Danilo Raicevic Tsotne Dzimistarishvili6-3 1-6 6-4
GS14 Arina Gamretkaia Ozlem Uslu7-5 6-3
BD14 Vilius Gaubas
Ainius Sabaliauskas
Constantinos Koshis
Photos Photiades
3-6 6-4 13-11
GD14 Tamari Gagoshidze
Nino Natsvlishvili
Sara Mikaca
Katarina Stevic
7-6 6-1
Mar 5TEJT 2 U14" Slovan Open U14 2017" - Category 2Bratislava, SVK
BS14 Vojtech Burian Peter Kalocsai1-6 6-3 6-1
GS14 Pola Wygonowska Agata Cerna6-3 6-1
BD14 Petar Teodorovic
Marko Topo
Radovan Michalik
Filip Zilkay
7-6 6-2
GD14 Sara Suchankova
Amarissa Kiara Toth
Agata Cerna
Lucija Ciric Bagaric
7-6 6-3
Mar 3TIM Essonne - Category 1Sainte-Geneviève-des-Bois, FRA
BS14 Jerome Kym Max Westphal6-3 6-2
GS14 Maria Bondarenko Lyubov Kostenko6-2 6-3
BD14 Jacobi Bain
Max Westphal
Leo Borg
Derrick Chen
6-4 6-2
GD14 Maria Bondarenko
Milana Zhabrailova
polina Kudermetova
Selin Lidya Sepken
6-4 6-1
Mar 516th Realsport Open 16 - Category 2Milovice, CZE
BS16 Samuel Vincent Ruggeri Leonardo Malgaroli6-2 6-1
GS16 Nikola Breckova Darja Vidmanova7-6 6-2
BD16 Marcello Serafini
Samuel Vincent Ruggeri
Leonardo Malgaroli
Fausto Tabacco
1-6 6-2 10-7
GD16 Klara Novakova
Terezie Pluharova
Karolina Novackova
Julie Zytova
6-2 6-4
Mar 4Pajulahti Cup - Category 3Nastola, FIN
BS16 Iiro Vasa Oliver Saarinen6-1 0-6 7-6
GS16 Weronika Baszak Emilia Hartman6-1 7-6
BD16 Thomas George Brun
Iiro Vasa
Makary Adamek
Marcel Politowicz
6-4 6-2
GD16 Matilda Mutavdzic
Kira Pavlova
Annika Hakovirta
Fanny Torn
2-6 7-5 10-6
Mar 6Azores Open 12 & Under - Category 3Ponta Delgada, POR
BS12 Jose Luis Kendall Arthur Gea6-2 6-4
GS12 Juliette Bahri Federica Pesare Garcia6-2 6-2
BD12 Jose Luis Kendall
Luis Miguel Saraiva
Andrea M'chich
Ismael Soussi
6-2 6-1
GD12 Juliette Bahri
Amelia Waligora
Elisa Puggioni
Giada Rossi
6-2 6-2
Mar 62017 ITF /Tennis Europe Development Championships (closed event) 1 - DevelopmentAntalya, TUR
BS14 Danilo Raicevic Togan Tokac2-6 7-6 7-5
GS14 Ozlem Uslu Eda Arli6-2 6-4
BD14 Vilius Gaubas
Ainius Sabaliauskas
Constantinos Koshis
Photos Photiades
7-6 6-2
GD14 Arina Gamretkaia
Cristina Sosnovschi
Amelija Matjunina
Eva Zazdravniha
6-2 7-6
Mar 4Cup der Nordverbaende 2017 - Category 3Isernhagen, GER
BS14 Filip Pieczonka Max Hans Rehberg6-3 6-3
GS14 Nikol Rivkin Joelle Lilly Sophie Steur6-3 7-6
BD14 Teun Rozenberg
Daan Van Dijk
Max Hans Rehberg
Fedor Richter
7-5 7-6
GD14 Zuzanna Kubacha
Zuzanna Smejlis
Xenia Jeromin
Nikol Rivkin
6-3 6-4
Mar 6Novruz Cup 2 - Category 3Baku, AZE
BS16 Marat Sharipov Nikita Ianin7-5 6-4
GS16 Kristina Belalova Victoria Obolenskaya6-1 6-0
BD16 Nikita Ianin
Bogdan Seleznev
Matvei Aleksandrov
Saba Purtseladze
6-4 3-6 10-7
GD16 Darya Lavrichenko
Victoria Obolenskaya
Polina Khartsii
Sofia Plotnikova
6-1 6-1
Feb 25Le Chambon-sur-Lignon 15-16 ans - Category 2LE CHAMBON-SUR-LIGNON, FRA
BS16 Etienne Donnet Theo Gabbanini6-7 6-3 6-2
GS16 Sarah Mueller Anaelle Leclercq6-3 6-4
BD16 Clement Chauvin
Hugo Jardin
Younes DJOUDER
Theo Gabbanini
6-4 6-0
GD16 Flavie Brugnone
Anaelle Leclercq
Ines Bekrar
Astrid Cirotte
6-2 6-2
Feb 25FOCUS tennis academy open 2017 - Category 3Rotterdam, NED
BS14 Freek Van Donselaar Mika Lipp4-6 6-4 7-5
GS14 Melissa Boyden Bente Spee6-3 7-6
BD14 Stian KLAASSEN
Kaj Van den Heuvel
Alessio Basile
Natan D'Hulst
6-3 6-1
GD14 Florentine Dekkers
Anouk Koevermans
Semra Aksu
Patricie Kubikova
7-6 7-5
BS16 Kristian Kubik Stijn Pel7-6 6-3
GS16 Kim Hansen Ana Paraschiva Manea6-1 6-3
BD16 Noah Elia Niederer
Geremia Rossi
Jens Hoogendam
Thijmen Loof
7-5 6-1
GD16 Kim Hansen
Roos Van Reek
Sofia Rocchetti
Jennifer Ruggeri
6-3 6-0
Feb 25Kungens Kanna & Drottningens Pris - Category 1Stockholm, SWE
BS14 Jack Pinnington Jones Joel Pierleoni7-6 4-6 7-6
GS14 Amarissa Kiara Toth Elena Karner6-2 6-0
BD14 Joel Pierleoni
Jack Pinnington Jones
Jacobi Bain
Michael Minasyan
7-5 6-3
GD14 Maria Bondarenko
Milana Zhabrailova
Michelle Tikhonko
Amarissa Kiara Toth
6-3 6-4
Feb 25Novruz Cup 1 - Category 3Baku, AZE
BS16 Illya Sarafyn Nikita Ianin6-7 6-2 6-2
GS16 Kristina Belalova Anastasiia Chesnokova6-3 6-4
BD16 Olexandr Dupyn
Illya Sarafyn
Vladimir Cherkovets
Marat Sharipov
5-7 7-5 10-3
GD16 Polina Khartsii
Diana Yanotovskaya
Umayra Hashimova
Ksenia Zaytseva
6-3 6-3
Feb 18Open Super 12 Auray 2017 - Category 3Auray, FRA
BS12 Dino Prizmic Branko Djuric6-2 5-7 7-5
GS12 Linda Fruhvirtova Karolina Kozakova6-2 7-5
BD12 Jakub Mensik
Vojtech Petr
Kilian Feldbausch
Patrick Schoen
6-2 5-7 10-7
GD12 Linda Fruhvirtova
Lucie Havlickova
Jaquelyn Ogunwale
Eva Shaw
6-1 6-0
Feb 19International Championship of Romania U14 - Category 2Bucharest, ROM
BS14 Oliver Sabo Rac Jacobi Bain7-5 3-6 7-5
GS14 Dariya Radulova Alexandra Petric6-4 6-2
BD14 Enrico Lanza Cariccio
Nicolo Tresoldi
Filip Mandovic
Oliver Sabo Rac
4-6 6-2 10-8
GD14 Francesca Andrea Feodorov
Vanessa Ioana Georgiana Popa Teiusanu
Fatima Ingrid Amartha Keita
Dariya Radulova
3-6 6-4 10-8
Feb 18InTime Tennis Direct Junior Open 2017 - Category 3Zoetermeer, NED
BS14 Thibault Verdier Bastiaan Weststrate7-5 6-1
GS14 Melissa Boyden Bente Spee6-3 6-1
BD14 Stef Sniekers
Luca Van den Berg
Stian KLAASSEN
Kaj Van den Heuvel
7-6 7-5
GD14 Melissa Boyden
Marwa Hakimi
Sanne Schalekamp
Anouck Vrancken Peeters
BS16 Jesse Den Hartog Quinten Kleiboer6-1 6-0
GS16 Jasmijn Gimbrere Ana Paraschiva Manea7-5 3-6 6-3
BD16 Jesse Den Hartog
Stijn Pel
Jens Hoogendam
Thijmen Loof
6-2 6-4
GD16 Babette Burgersdijk
Tess Menten
Ana Paraschiva Manea
Melody Todorova
6-3 6-4
Feb 20Togliatti Cup 2017 - Category 2Togliatti, RUS
BS14 Igor Kudriashov Chingiz Kabirov3-6 6-0 6-0
GS14 Aglaya Fedorova Dinara Alloyarova7-6 6-4
BD14 Nikita Bochkarev
Chingiz Kabirov
Alexander Krylov
Artur Kukasian
6-1 6-3
GD14 Sofya Ostrovskaya
Elizaveta Shebekina
Vlada Lenskaya-bogomolova
Anastasia Yakovleva
2-6 7-6 10-7
Feb 19XL Bygg Open 2017 - Category 3Tyresö (Stockholm), SWE
BS14 Arslanbek Temirhanov Mans Dahlberg2-6 7-5 6-0
GS14 Milana Zhabrailova Ekaterina Kuznetsova3-6 6-0 1-0
BD14 Leo Borg
Mark Lajal
Timothy Carlsson Seger
Isac Stroemberg
6-3 7-5
GD14 Julia Lovqvist
Izabelle Persson
Kristina Volgapkina
Milana Zhabrailova
6-1 6-1
Feb 19Baku Junior Cup 2 - Category 3Baku, AZE
BS14 Robert Korelov Andrey Beketov6-1 3-6 6-4
GS14 Elena Korokozidi Nadezda Khalturina7-5 6-4
BD14 Ilya Lebedev
Konstantin Zhzhenov
Egor Khotchenkov
Maxim Kryzhanovskiy
3-6 7-5 10-8
GD14 Nadezda Khalturina
Kristina Kudryavtseva
Diana Yanotovskaya
Azaliia Ziganshina
7-5 6-4
Feb 11Toyota Cup U16 - Category 2Siauliai, LTU
BS16 Samuel Vincent Ruggeri Kirill Yarmoshuk6-4 6-3
GS16 Iveta Daujotaite Yeva Avetisyan6-2 6-3
BD16 Aleksandr Kalinin
Kirill Yarmoshuk
Leonardo Malgaroli
Fausto Tabacco
7-5 6-3
GD16 Yeva Avetisyan
Elza Tomase
Margarita Ignatjeva
Stefanija Polischuk
6-3 6-2
Feb 12Baku Junior Cup 1 - Category 3Baku, AZE
BS14 Robert Korelov Konstantin Zhzhenov6-4 6-3
GS14 Elena Korokozidi Alisya Gladkova4-6 6-3 6-1
BD14 Andrey Beketov
David Minnivaliev
Maxim Dontsov
Konstantin Zhzhenov
6-4 6-1
GD14 Victoria Matasova
Diana Yanotovskaya
Nadezda Khalturina
Kristina Kudryavtseva
4-6 6-2 10-7
Feb 4Governor Cup 2017 - Category 2Belgorod, RUS
BS16 Egor Novikov Aleksandr Myagkov6-4 6-1
GS16 Polina Kozyreva Maria Shusharina2-6 6-4 7-6
BD16 Artjom Matus
Evgeny Philippov
Nikita Ianin
Bogdan Seleznev
6-2 6-3
GD16 Alina Lebedeva
Anastasia Zakharova
Ksenia Khlynova
Mariya Polishchuk
6-2 7-6
Jan 21Les Petits As Mondial Lacoste 2017 - Category 1Tarbes, FRA
BS14 Luca Nardi Hamad Medjedovic6-2 7-5
GS14 Maria Timofeeva Dasha Lopatetskaya6-3 4-6 6-3
BD14 Luca Nardi
Alessio Tramontin
Martin Damm
Toby Alex Kodat
4-6 6-3 10-2
GD14 Oksana Selekhmeteva
Maria Timofeeva
Matilde Paoletti
Lisa Pigato
6-3 6-4
Jan 23Stavanger open TE 16 - Category 3Stavanger, NOR
BS16 Matas Vasiliauskas Matas Bruzas6-4 6-1
GS16 Anne Myhre Matilda Mutavdzic6-1 6-3
BD16 Carl Emil Overbeck
Gustav Theilgaard
Maksymilian Pawlicki
Marcel Politowicz
GD16 Matilda Mutavdzic
Nicole Palecek
Anna Liza Kus
Fausta Zykute
6-0 6-2
Jan 23Baku Open 2017 - Category 3Baku, AZE
BS12 Daniel Khazime Ruslan Serazhetdinov6-2 6-1
GS12 Polina Skopintseva Anastasia Rachkovskaya6-3 6-0
BD12 Makar Elesin
Daniel Khazime
Kenan Gasimov
Roman Venger
6-2 6-4
GD12 Polina Skopintseva
Maria Smirnova
Arina Arifullina
Valeriia Troitckaia
6-3 6-1
Jan 1516th Realsport Open 14 - Category 2Milovice, CZE
BS14 Michal Kracman Aleksander Orlikowski6-1 6-4
GS14 Zdena Safarova Agata Cerna6-2 6-1
BD14 Vojtech Burian
Matthew William Donald
Vit Landfeld
Jakub Prachar
7-5 6-1
GD14 Olga Molchanova
Linda Noskova
Adriana Berankova
Agata Cerna
6-7 6-2 10-7
Jan 14Narva Cup - Category 2Narva, EST
BS14 Mark Lajal Edvards Teodors Liepins6-2 6-2
GS14 Kira Pavlova Diana Yanotovskaya7-6 6-1
BD14 Edvards Teodors Liepins
Daniils Snaiders
Hugo Kristianson
Marten Murrand
7-6 6-1
GD14 Victoria Matasova
Diana Yanotovskaya
Anet Angelika Koskel
Dari Sakhanova
6-7 7-6 11-9
Jan 14Smena Cup - Category 2Minsk, BLR
BS14 Robert Korelov Nikita Bochkarev6-3 6-1
GS14 Kristina Dmitruk Tatiana Muzykantskaya2-6 7-5 6-2
BD14 Nikita Petrusenko
Ainius Sabaliauskas
Jaroslav Hramogin
Daniil OSTAPENKOV
6-4 7-6
GD14 Aliona Falei
Evialina Laskevich
Kristina Dmitruk
Tatiana Muzykantskaya
6-4 7-5
Jan 14Quality Hotel Open - Category 3Vanersborg, SWE
BS14 Henrik Bladelius Freek Van Donselaar3-6 6-2 6-0
GS14 Louise Wikander Izabelle Persson6-3 6-3
BD14 Freek Van Donselaar
Bastiaan Weststrate
Gustav Hasslegren
Elliot Jarosz
6-1 4-6 10-7
GD14 Izabelle Persson
Louise Wikander
Emma Persson
Tilde Stromquist
6-4 6-2
Jan 13Nike Junior International Bolton Teen Tennis - Category 1Bolton, GBR
BS14 Toby Alex Kodat Martin Damm7-5 6-0
GS14 Cori Gauff Alexandra Yepifanova7-5 6-2
BD14 Joel Pierleoni
Jack Pinnington Jones
Martin Damm
Aidan Mayo
6-3 7-5
GD14 Cori Gauff
Charlotte Owensby
Flavie Brugnone
Anaelle Leclercq
4-6 6-2 10-6
Jan 14Vsevolozhsk Cup - Category 2Vsevolozhsk, RUS
BS16 Nikita Kashirin Egor Novikov6-2 5-5
GS16 Noel Saidenova Anastasia Zakharova6-1 6-3
BD16 Aleksandr Kalinin
Kirill Yarmoshuk
Aleksandr Myagkov
Oleksiy Shestakov
6-4 6-1
GD16 Noel Saidenova
Anastasia Zakharova
Alisa Budanova
Kristina Savvi
6-1 6-4
Jan 16January Cup 2017 - Category 3Baku, AZE
BS12 Ruslan Serazhetdinov Makar Elesin6-0 7-5
GS12 Alena Kasatkina Stanislava Saveleva6-4 6-1
BD12 Renat Niyazov
Ruslan Serazhetdinov
Artem Pashchenko
Artur Yurkevich
6-1 6-2
GD12 Sabina Basharova
Anastasia Rachkovskaya
Milena Maiorova
Yasmina Nigametzyanova
6-0 6-3
Jan 817th Tennisline Cup 2017 - Category 2Milovice, CZE
BS16 Martin Krumich Leonardo Malgaroli3-6 6-1 6-3
GS16 Klara Novakova Petra Csabi7-5 6-1
BD16 Jan Pleva
Jaroslav Smedek
Ondrej Horak
Mathias Musil
6-1 6-3
GD16 Beata Havlickova
Klara Novakova
Kristyna Bedrnova
Linda Noskova
2-6 7-5 10-6
Jan 7Toyota Cup 2017 - Category 3Siauliai, LTU
BS14 Leo Borg Daan Van Dijk3-6 6-0 6-1
GS14 Aliona Falei Sara Suchankova6-1 6-3
BD14 Leo Borg
Mark Lajal
Edvards Teodors Liepins
Daniils Snaiders
6-3 6-4
GD14 Aliona Falei
Evialina Laskevich
Sara Suchankova
Michelle Tikhonko
7-5 4-6 10-4
Jan 7Kremlin Cup Junior 2017 - Category 1Ryazan, RUS
BS14 Max Westphal Maxime St-Hilaire6-1 6-3
GS14 Oksana Selekhmeteva Anna Chekanskaya6-1 7-5
BD14 Robert Korelov
Igor Kudriashov
Alex Xiang Lu
Maxime St-Hilaire
6-4 6-4
GD14 Ksenia Aleshina
Vladislava Petrovskaia
Ekaterina Kuznetsova
Diana Shnaider
6-3 7-6
Dec 31BOZICNI TURNIR 2017 - Category 3Beograd, SRB
BS14 Aleksa Krivokapic Oliver Sabo Rac6-3 6-2
GS14 Dariya Radulova Daniela Glanzer6-1 6-2
BD14 Marko Topo
Filip Zilkay
Berk Bugarikj
Ivan Penev
7-5 2-6 10-7
GD14 Inez Maria Kotlikova
Andjela Lopicic
Rozalia Gruszczynska
Olga Molchanova
6-4 6-1
Dec 31O1 Properties Christmas Cup 2017 - Category 1Khimki, RUS
BS14 Mikhail Gorokhov Hamad Medjedovic6-3 4-6 6-4
GS14 Maria Timofeeva Ksenia Aleshina6-1 6-3
BD14 Tsotne Dzimistarishvili
Alejandro Turriziani Alvarez
Mateja Janicijevic
Hamad Medjedovic
7-5 6-2
GD14 Oksana Selekhmeteva
Maria Timofeeva
Selin Lidya Sepken
Darja Vidmanova
6-2 6-2
Dec 31Pirogovskiy Winter Cup 2017 - Category 3Pirogovskiy, RUS
BS12 Branko Djuric Amirkhamza Nasridinov6-1 4-6 6-1
GS12 Yaroslava Bartashevich Anastasia Grechkina6-3 6-4
BD12 Yaroslav Demin
Grigory Shebekin
Mark Arkhireysky
Ruslan Serazhetdinov
6-2 6-1
GD12 Diana Paukova
Elena Pridankina
Yaroslava Bartashevich
Polina Skopintseva
3-6 6-3 10-6
Dec 24Belgrade Open 2017 - Category 3Belgrade, SRB
BS12 Branko Djuric Mihai Alexandru Coman6-2 6-4
GS12 Michaela Laki Darja Suvirdjonkova6-2 6-1
BD12 Branko Djuric
Daniel Zimmermann
Mihai Alexandru Coman
Andrei Firaru
6-2 6-1
GD12 Michaela Laki
Athina Pitta
Sara Sarinova
Emma Tothova
6-4 6-1
Dec 27Open 10-12 TCBB 2016 - Category 3Boulogne-Billancourt, FRA
BS12 Marc Majdandzic Clement Kubiak6-7 6-2 7-5
GS12 Alexia Lavinia Puiac Emma Zheng7-5 6-1
BD12 Iannis Fernandes
Tiago Pires Antonio
Georg Eduard Israelan
Carl Labitzke
1-6 6-4 10-5
GD12 Juliette Bahri
Emma Zheng
Yaroslava Bartashevich
Adel Pilosyan
6-0 6-4